Ήττα για τον Πιερικό από τον Άρη Παλαιοχωρίου

Δεχόμενος τρία γκολ στο πρώτο ημίωρο του αγώνα, ο Πιερικός ηττήθηκε με 3-0 από τον Άρη Παλαιοχωρίου στο Α΄ΔΑΚ Κατερίνης σε αγώνα για την 28η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Έτσι οι μελανόλευκοι που έχουν ρεπό την επόμενη αγωνιστική, δεν «καθάρισαν» την παραμονή τους και ενδεχομένως να χρειαστούν έναν βαθμό στην τελευταία αγωνιστική με τον Κιλκισιακό στην Κατερίνη, εκτός κι αν τα πράγματα ξεκαθαρίσουν στους αγώνες του ερχόμενου Σαββάτου.

Από την άλλη ο Άρης παρέμεινε στην κορυφή στο +2 από τον Ηρακλή, ο οποίος όμως έχει το πάνω χέρι καθώς ο Άρης έχει ρεπό την τελευταία αγωνιστική.
Μόλις στο πρώτο λεπτό του αγώνα, ο Αγτζίδης με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Χαλκιδικής, ενώ στο 15’ ο Ιγνατίδης με συρτό σουτ έκανε το 0-2. Ο Πιερικός προσπάθησε να μειώσει το σκορ, είχε κάποιες ευκαιρίες με Κατσιαμήτα και Γκουντρουμπή, όμως ο Άρης «χτύπησε» και πάλι, με τον Ιγνατίδη να κάνει το 0-3 στο 30ο λεπτό του αγώνα.

Στο 36’ το σουτ του Κραγιόπουλου πέρασε άουτ και στο 40’ ο Καρακούτσης απέκρουσε το σουτ του Κατσιαμήτα, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 0-3.
Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι οπισθοχώρησαν για να διαφυλάξουν το προβάδισμα τους και έτσι το 0-3 ήταν και το τελικο αποτέλεσμα.
Οι συνθέσεις:
ΠΙΕΡΙΚΟΣ (Λεωνίδας Μπίλης): Παπατολίκας, Κατσιαμήτας (71’ Κυριλλίδης), Κραγιόπουλος, Κανταρτζής, Χατζηδίμπας (46’ Κωστίκος), Ηλιάδης, Λαζαρίδης, Καρτσαμπάς, Γκουντρουμπής (55’ Κοκονόζι), Κυπαρίσσης, Σαμανίδης (54’ Βοσνιάδης).
ΑΡΗΣ ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙΟΥ (Κώστας Βελιτζέλος): Καρακούτσης, Κουκουλέκης, Αγτζίδης, Αποστόλου, Αποστολάς (58’ Μανωλιάς), Ταΐρης, Σκέμπη (66’ Τσότρας), Δημητρακόπουλος, Ιγνατίδης, Καρλόπουλος (83’ Σαμπιασβίλι), Σιμόνι (74’ Παλαβράκης).