Πρώτη θέση για την Ουρουγουάη, 3-0 τη Ρωσία

Η Ουρουγουάη νίκησε με 3-0 τη διοργανώτρια Ρωσία και κατέκτησε την 1η θέση του Α’ ομίλου του Μουντιάλ.
Στην τρίτη θέση τερμάτισε η Σαουδική Αραβία, η οποία με δύο γκολ στις καθυστερήσεις κάθε ημιχρόνου νίκησε με 2-1 την Αίγυπτο, η οποία με τη σειρά της ολοκλήρωσε το Μουντιάλ χωρίς βαθμό. Ιστορία έγραψε ο Αιγύπτιος τερματοφύλακας Ελ Χανταρί, ο οποίος σε ηλικία 45 ετών έγινε ο γηραιότερος παίκτης που αγωνίζεται σε Μουντιάλ, προσπερνώντας τον Κολομβιανό Φαρίντ Μοντραγκόν.

Ουρουγουάη - Ρωσία 3-0
Ανώτερη η Ουρουγουάη, νίκησε με 3-0 τη Ρωσία και με 9 βαθμούς κατέκτησε την 1η θέση του ομίλου, χωρίς μάλιστα να δεχθεί γκολ. Στους 16 θα αντιμετωπίσει τον 2ο του Β’ ομίλου, ενώ η Ρωσία τον νικητή του.
Μόλις στο 10ο λεπτό ο Λουίς Σουάρες με πολύ όμορφη εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Ακινφέεφ και έφτασε τα 53 γκολ σε 98 εμφανίσεις με την «Τσελέστε». Στο 23’ το σουτ του Λαξάλτ κατέληξε στα δίχτυα μετά από παρεμβολή του Τσερίσεβ, ενώ το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Έντινσον Καβάνι στο 90ο λεπτό. Η Ρωσία έπαιξε με 10 παίκτες από το 36’λόγω αποβολής του Σμολνίκοβ, ο οποίος θα χάσει τον αγώνα της φάσης των 16.
ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ (Όσκαρ Ταμπάρες): Μουσλέρα, Κοάτες, Γκοδίν, Κάσερες, Τορέιρα, Νάντες (73' Ροντρίγκες), Μπεντανκούρ (62' Ντε Αρασκαέτα), Λασάλτ, Σουάρες, Καβάνι (90+3' Γκόμες)
ΡΩΣΙΑ (Στάνισλαβ Τσερτσέσοβ): Ακινφέεβ, Σμολνίκοβ, Κουτέποβ, Ιγκνασέβιτς, Κουντριάσοβ, Ζόμπνιν, Γκαζίνσκι (46' Κουζιάεβ), Σαμέντοβ, Αλ. Μιραντσούκ (60' Σμολόβ), Τσερίσεβ (38' Φερνάντες), Τζιούμπα

Σαουδική Αραβία - Αίγυπτος 2-1
Σε ένα παιχνίδι χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον αλλά με μεγάλο κίνητρο τη νίκη, η Σαουδική Αραβία νίκησε με 2-1 την Αίγυπτο και κατέκτησε την 3η θέση.
Ο Μαοχάμεντ Σαλάχ με ωραίο πλασέ πάνω από τον τερματοφύλακα άνοιξε το σκορ στο 22’. Στο 40’ οι Σαουδάραβες κέρδισαν πέναλτι, όμως ο 45χρονος Ελ Χανταρί απέκρουσε εντυπωσιακά την εκτέλεση του Αλ Μουβαλάντ. Νέο πέναλτι για τους Σαουδάραβες στο 45’ μετά από χρήση VAR, με τον Αλ Φαράζ να νικάει τελικά τον Ελ Χανταρί και να ισοφαρίζει σε 1-1.
Οι δύο ομάδες έψαξαν τη νίκη στο β’ ημίχρονο και κυρίως στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η μεγάλη ευκαιρία της Αιγύπτου χάθηκε στο 84’, όταν ο Καχραμπά, βρέθηκε απέναντι από τον Αλ Μοσαϊλέμ, ο οποίος ήταν σε ετοιμότητα, απομακρύνοντας την μπάλα σε κόρνερ. Και έτσι στο 95ο λεπτό, ο Αλ Νταουσάρι με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Ελ Χανταρί, χαρίζοντας το τρίποντο της νίκης στην ομάδα του.
ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ (Χουάν Αντόνιο Πίτσι): Αλ Μοσαϊλέμ, Αλ Σαχρανί, Μ. Χαουσαουί, Οσ. Χαουσαουί, Αλ Μπουράικ, Οταΐφ, Αλ Μοκαουί, Αλ Φαράζ, Αλ Νταουσαρί, Μπαχμπρί (65΄ Ασίρι), Αλ Μουαλάντ (79΄ Αλ Σεχερί)

ΑΙΓΥΠΤΟΣ (Έκτορ Ραούλ Κούπερ): Ελ Χανταρί, Φατί, Αλί Γκαμπρ, Χεγκάζι, Αμπντέλ Σαφί, Χάμεντ, Ελ Νένι, Τρεζεγκέ (81' Καχραμπά), Σαΐντ (40+7’ Ουάρντα), Σαλάχ, Μόχσεν (64' Σομπί).