«Ματσάρα» και ισοπαλία για Ισπανία και Πορτογαλία (video)

Με ένα συναρπαστικό ματς, το κορυφαίο μέχρι τώρα, ολοκληρώθηκε η δεύτερη μέρα του Μουντιάλ της Ρωσίας, με την Πορτογαλία και την Ισπανία να αναδεικνύονται ισόπαλες 3-3.
Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Κριστιάνο Ρονάλντο που πέτυχε χατ-τρικ, ισοφαρίζοντας με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ στο 88ο λεπτό.

Ο αρχηγός της Πορτογαλίας ήταν και αυτός που άνοιξε το σκορ μόλις στο 4’ με εκτέλεση πέναλτι. Ο Ντιέγκο Κόστα στο 24’ «χόρεψε» την άμυνα των Πορτογάλων και με εξαιρετικό σουτ ισοφάρισε σε 1-1, όμως στο 44’ ο Ρονάλντο με δυνατό σουτ και τραγικό λάθος του Ντε Χέα έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του Φερνάντο Σάντος.
Στο 55’ ο Ντιέγκο Κόστα ισοφάρισε εκ νέου σε 2-2 με κοντινή προβολή και τρία λεπτά μετά, ο Νάτσο με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ έξω από την περιοχή, έκανε το 3-2 για την Ισπανία. Τελικά, και ενώ όλα έδειχναν ότι οι Ισπανοί θα έπαιρναν τη νίκη, ο Ρονάλντο με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ στο 88’ άφησε «άγαλμα» τον Ντε Χέα και διαμόρφωσε το τελικό 3-3.
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Φερνάντο Σάντος): Πατρίσιο, Σοάρες, Πέπε, Φόντε, Γκερέιρο, Μπ. Σίλβα (69' Κουαρέσμα), Μοουτίνιο, Καρβάλιο, Φερνάντες (68' Μάριο), Γκέντες (80' Αντρέ Σίλβα), Ρονάλντο
ΙΣΠΑΝΙΑ (Φερνάντο Ιέρο): Ντε Χέα, Νάτσο, Πικέ, Ράμος, Άλμπα, Κόκε, Μπουσκέτς, Ινιέστα (70' Τιάγκο), Σίλβα (86' Βάθκεθ), Κόστα (77' Άσπας), Ίσκο.